1.5 TSI Stage 1 – 178 KM, 290 Nm in nadzor EGT
1.5 TSI Stage 1 – 178 KM, 290 Nm in nadzor EGT
1.5 TSI je eden izmed motorjev skupine Volkswagen, ki ga pri Chipanu pogosto srečujemo. Gre za motor, ki je bil vgrajen v številne modele skupine VAG, med drugim tudi v Golf, pri novejših izvedenkah pa uporablja tehnologijo aktivnega upravljanja valjev ACT.
Tokrat smo se lotili konkretnega 1.5 TSI, pri katerem je bil cilj nekoliko drugačen kot samo doseči čim večjo številko na dynu. Pri optimizaciji smo posebno pozornost namenili temperaturam izpušnih plinov oziroma EGT, saj ima motor poleg turbopolnilnika tudi GPF.
1.5 TSI – motor z ACT in GPF
1.5 TSI iz družine EA211 evo je tehnično precej napreden bencinski motor. Ena njegovih zanimivosti je sistem ACT, pri katerem lahko motor pri nizkih in srednjih obremenitvah začasno izklopi dva od štirih valjev. Volkswagen navaja, da se pri tej funkciji deaktivirajo vbrizg goriva, vžig in delovanje ventilskega mehanizma na drugem in tretjem valju.
Druga pomembna posebnost novejših bencinskih motorjev je GPF oziroma filter trdnih delcev za bencinske motorje. Volkswagen navaja, da je pri TSI evo filter nameščen neposredno za motorjem in je namenjen filtriranju preostalih delcev iz izpušnih plinov.
Pri 1.5 TSI ni pomembna samo končna moč
Pri optimizaciji takšnega motorja ni smiselno gledati samo končne številke na dynu. Pomembno je, kako motor do te številke pride in kaj se pri tem dogaja s temperaturami.
Pri tem projektu smo zato poleg samega rezultata spremljali tudi EGT. Cilj je bil pripraviti optimizacijo, pri kateri bi motor pridobil moč in navor, vendar bi temperature ostale pod nadzorom.
Najprej meritev serijskega vozila
Kot vedno smo tudi pri tem vozilu najprej preverili serijsko stanje na dynu.
Rezultat je bil:
- 138 KM
- 200 Nm
Navor je bil lepo dostavljen že od približno 2200 vrtljajev, vrh pa je bil dosežen okoli 2700 vrtljajev. Že serijska meritev je tako pokazala zanimiv potek navora.
GPF in EGT – pomemben del optimizacije
Pri tem motorju smo želeli doseči več moči, vendar brez nepotrebnega dvigovanja izpušnih temperatur.
To je bil eden zahtevnejših delov testa. Po izvedeni optimizaciji smo spremljali EGT in pri zahtevnem testu izmerili približno 650 °C.
To je podatek iz konkretnega vozila in konkretnega testa, zato ga ni pravilno obravnavati kot univerzalno temperaturno mejo za vse 1.5 TSI motorje. Pomembno je, da pri optimizaciji spremljamo dejanske parametre motorja in ne samo končne številke na grafu.
178 KM in 290 Nm
Po optimizaciji je dyno pokazal:
- 178 KM
- 290 Nm
V primerjavi s serijsko meritvijo je to:
- +40 KM
- +90 Nm
| Serijsko | Po optimizaciji | |
|---|---|---|
| Moč | 138 KM | 178 KM |
| Navor | 200 Nm | 290 Nm |
Zakaj nismo šli na 320 Nm?
Pri tem projektu bi bilo mogoče zahtevati še več navora. Ciljna vrednost bi lahko bila približno 320 Nm, vendar smo se odločili, da tega ne bomo počeli brez potrebe.
Razlog je preprost: večja številka na grafu sama po sebi še ne pomeni boljšega rezultata. Če lahko motor doseže zelo dober rezultat pri 290 Nm, ni razloga, da bi po nepotrebnem obremenjevali sklopko samo zato, da bi na dynu videli višjo številko.
Pri Chipanu zato pri optimizaciji ne gledamo samo maksimalne moči in navora. Pomembna sta tudi način dostave navora in obremenitev pogonskega sklopa.
1.5 TSI – moč brez nepotrebnega navora
Končni rezultat 178 KM in 290 Nm je zelo drugačen pristop od lovljenja maksimalne številke za vsako ceno.
Motor je pridobil 40 KM glede na izmerjeno serijsko stanje, navor pa se je povečal za 90 Nm. Hkrati smo pri testu spremljali EGT in preverili, kako se motor odziva na novo kalibracijo.
Pri tem konkretnem projektu je bila pomembna tudi turbina. Test smo izvedli dovolj zahtevno, da smo lahko preverili obnašanje motorja in temperatur, rezultat pa je pokazal, da je bila kalibracija zastavljena z mislijo tudi na termično obremenitev.
Zakaj je pri 1.5 TSI pomemben celoten proces?
1.5 TSI ni samo številka 130 ali 150 KM na podatkovnem listu. Gre za motor z napredno tehnologijo, vključno z Millerjevim načinom delovanja, turbopolnilnikom z variabilno geometrijo pri novejših izvedenkah, aktivnim upravljanjem valjev in GPF.
Zato je pri optimizaciji pomembno razumeti, kaj se dogaja v celotnem sistemu. Dyno pokaže rezultat, logi pa pomagajo preveriti, kako motor do tega rezultata pride.
1.5 TSI Stage 1 – rezultat Chipan
Na konkretnem vozilu smo izmerili 138 KM in 200 Nm pred optimizacijo. Po izdelavi in preverjanju kalibracije je motor dosegel 178 KM in 290 Nm.
Ob tem smo pri testu spremljali tudi EGT, ki je pri zahtevnem testu znašal približno 650 °C.
Končni rezultat:
- 138 → 178 KM
- 200 → 290 Nm
- +40 KM
- +90 Nm
- EGT pri testu: približno 650 °C
Pogosta vprašanja
Kaj je 1.5 TSI?
1.5 TSI je štirivaljni turbobencinski motor iz družine EA211, ki se uporablja v številnih modelih skupine Volkswagen. Obstaja v več različicah moči, zato je treba pri konkretnem vozilu preveriti njegovo izvedbo.
Ali ima 1.5 TSI GPF?
Pri izvedenkah TSI evo je v izpušnem sistemu nameščen bencinski filter trdnih delcev oziroma GPF. Volkswagen navaja, da je filter nameščen neposredno za motorjem.
Kaj je ACT pri motorju 1.5 TSI?
ACT je sistem aktivnega upravljanja valjev. Pri določenih pogojih lahko začasno izklopi drugi in tretji valj, s čimer zmanjšuje porabo goriva in emisije.
Koliko KM je imel ta 1.5 TSI pred optimizacijo?
Na dynu smo izmerili 138 KM in 200 Nm.
Koliko KM je imel 1.5 TSI po optimizaciji?
Po optimizaciji je dosegel 178 KM in 290 Nm.
Zakaj nismo nastavili 320 Nm?
Ker maksimalen navor ni vedno najbolj pomemben cilj. Pri tem vozilu smo ocenili, da dodatno povečevanje navora ni potrebno, saj bi s tem brez potrebe povečali obremenitev sklopke.
Kakšna je bila EGT pri testu?
Pri konkretnem zahtevnem testu smo izmerili približno 650 °C. To je podatek za ta konkretni test in ga ni mogoče neposredno uporabiti kot univerzalno mejo za vse motorje 1.5 TSI.
Želiš več iz svojega 1.5 TSI?
Če imaš 1.5 TSI in želiš preveriti, kaj je mogoče narediti na tvojem konkretnem vozilu, nam pošlji podatke o vozilu. Pred optimizacijo lahko preverimo izvedbo motorja in ECU ter določimo ustrezen postopek.
Več informacij najdeš na www.chipan.si.
Similar posts
Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM – Stage 1 na 218 KM
Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM smo na dynu izmerili na 177 KM in 318 Nm, po optimizaciji pa 218 KM in 450 Nm.
DPF čiščenje Renault Clio 1.5 dCi: 8,6 na 0,2 kPa
Renault Clio 1.5 dCi je imel pred čiščenjem 8,6 kPa protitlaka, po strojnem suhem čiščenju pa le 0,2 kPa. Meritev pred in po.