CUPRA Formentor 245: 316 KM na 95-oktanskem gorivu
CUPRA Formentor 245: 316 KM na 95-oktanskem gorivu
⛽ 95 oktanov postavi mejo. Tudi pri CUPRI Formentor 245. Ampak mi smo iz nje vseeno izvlekli 316 KM. ?
Tokrat je na naš dyno prišla CUPRA Formentor 245 – športni SUV oziroma crossover znamke CUPRA, ki si veliko tehnike deli z drugimi zmogljivimi modeli znotraj skupine Volkswagen.
Pod pokrovom je dobro poznani 2.0 TSI iz družine EA888. Gre za motorno zasnovo, ki jo poznamo tudi iz drugih športnih VAG modelov, pri novejših izvedenkah pa je bilo veliko pozornosti namenjene predvsem termičnemu managementu motorja.
Najprej smo preverili, kaj CUPRA Formentor 245 dejansko zmore
Pri takšnem avtomobilu se ne želimo zanašati samo na tovarniške podatke. Prvi korak je zato vedno meritev na dynu.
CUPRA Formentor 245 je v serijskem stanju pokazala približno 255 KM in 390 Nm.
Tovarniške vrednosti so bile približno 10 KM in 10 Nm višje oziroma nižje glede na konkretno primerjavo, zato je bilo pomembno, da smo imeli pred optimizacijo jasno izmerjeno izhodišče.
| Stanje | Moč | Navor |
|---|---|---|
| Serijsko – meritev na dynu | ≈ 255 KM | ≈ 390 Nm |
| Po optimizaciji | ≈ 316 KM | ≈ 460 Nm |
In prav tukaj se začne prava zgodba. Na papirju je eno, konkretno vozilo na dynu pa pokaže nekaj drugega. Zato je začetna meritev tako pomembna.
EA888 Gen 4 in zanimiva konstrukcija motorja
Motor v tej CUPRI spada v dobro poznano družino EA888. Pri četrti generaciji oziroma izvedenkah evo4 je Volkswagen pomembno pozornost namenil termičnemu managementu in čim učinkovitejšemu nadzoru temperatur.
Ena od zanimivih rešitev je integrirana izpušna pot v območju glave motorja. Volkswagen pri EA888 evo4 opisuje vodno hlajeno izpušno napeljavo proti turbopolnilniku, integrirano v glavo motorja, kot del zasnove, ki omogoča učinkovit termični management in hitrejše ogrevanje motorja.
Zakaj je to pomembno pri optimizaciji?
Ker pri sodobnem turbobencinskem motorju ne gledamo samo tlaka polnjenja in končne številke na dynu. Pomembni so tudi temperatura, vžig, lambda, obremenitev motorja in zaščitne strategije ECU-ja.
95 oktanov postavi mejo
Pri tem projektu je bilo gorivo eden ključnih dejavnikov pri pripravi mape.
Mapa je bila pripravljena za 95-oktanski bencin. Zato naš cilj ni bil, da bi iz avtomobila na vsak način izvlekli največjo možno številko.
Lahko bi preprosto lovili 330 KM in se osredotočili samo na rezultat na dynu. Ampak to ni način, na katerega želimo delati.
Avto smo večkrat testirali in logirali. Posebej smo se posvetili vžigu in drugim pomembnim delovnim parametrom, da smo lahko ocenili, kako se motor obnaša pri povečani obremenitvi.
Pri turbobencinskem motorju je namreč pomembno, kaj se dogaja med celotnim delovanjem motorja, ne samo kakšna je maksimalna moč v enem trenutku.
Zakaj nismo lovili 330 KM?
Ker je bila prioriteta smiselna optimizacija za 95-oktanski bencin.
Več moči na papirju še ne pomeni nujno boljše mape. Če zaradi pogojev motor začne umikati vžig ali aktivirati zaščitne strategije, lahko maksimalna številka hitro postane precej manj pomembna od dejanskega obnašanja avtomobila.
Zato smo šli korak za korakom: meritev, testiranje, logiranje, prilagoditev in ponovna preverba.
Končni rezultat?
316 KM in 460 Nm. ?
To je približno 61 KM in 70 Nm več od izmerjenega serijskega rezultata.
Ni šlo samo za motor – uredili smo tudi menjalnik
Poleg motorja smo uredili tudi menjalnik.
Ko povečamo moč in predvsem navor motorja, mora biti tudi menjalnik ustrezno usklajen z novo karakteristiko motorja. Pri sodobnem vozilu ECU in TCU nista dva ločena sveta – njuno delovanje mora biti med seboj usklajeno.
Zato pri takšnem projektu ne gledamo samo, koliko pokaže motor na dynu. Pomembno je tudi, kako se navor podaja, kako ga menjalnik obravnava in kako se celoten pogonski sklop obnaša po optimizaciji.
316 KM na 95 oktanov
Končni rezultat te CUPRE je zato precej zanimiv.
Serijsko smo izmerili približno 255 KM in 390 Nm. Po več testih, logiranju in prilagoditvi mape za 95-oktansko gorivo smo prišli do približno 316 KM in 460 Nm.
To je ravno razlog, zakaj pri Chipanu meritev na dynu ni samo dodatek k storitvi. Je del procesa.
Ne ugibamo, koliko ima avto. Izmerimo ga. Ne lovimo samo maksimalne številke. Pogledamo, kako se motor obnaša. In ne optimiziramo samo ECU-ja, če je potrebno uskladiti tudi menjalnik.
Kaj pa ti misliš?
EA888 ima veliko potenciala, vendar je vedno vprašanje, kako ga uporabiti.
Bi pri CUPRI Formentor 245 na 95 oktanov lovil še višjo številko ali bi raje izbral 316 KM in 460 Nm kot kompromis med zmogljivostjo in uporabo avtomobila na gorivu, za katerega je bila mapa pripravljena?
Napiši svoje mnenje v komentar. ?
Preveri, kaj zmore tvoj avto
Če imaš CUPRO, Golfa ali drug VAG model in te zanima, kaj se skriva v tvojem avtomobilu, lahko možnosti optimizacije preveriš tudi v našem konfiguratorju.
Za CUPRO, Golfa in druge VAG modele nudimo tudi možnost homologacije.
FAQ – CUPRA Formentor 245
Koliko KM ima serijska CUPRA Formentor 245?
Tovarniška različica ima nominalno moč okoli 245 KM, konkretno vozilo iz tega projekta pa je na dynu pokazalo približno 255 KM in 390 Nm.
Koliko KM je imela CUPRA Formentor po optimizaciji?
Po optimizaciji smo dosegli približno 316 KM in 460 Nm.
Zakaj je bila mapa pripravljena za 95 oktanov?
Ker je bila optimizacija pripravljena z mislijo na 95-oktanski bencin. Zato smo vozilo večkrat testirali in logirali ter posebno pozornost namenili vžigu in drugim delovnim parametrom.
Zakaj je pomembna meritev na dynu pred optimizacijo?
Ker pokaže dejansko izhodišče konkretnega vozila. Kataloški podatki so samo referenca, dyno pa pokaže, kaj avtomobil dejansko dosega.
Zakaj ima EA888 integrirano izpušno pot v glavi motorja?
Gre za del zasnove termičnega managementa motorja. Pri EA888 evo4 je vodno hlajena izpušna pot proti turbopolnilniku integrirana v območje glave motorja, kar pomaga pri nadzoru temperature in ogrevanju motorja.
Ali ste uredili tudi menjalnik?
Da. Poleg motorja smo optimizirali tudi menjalnik, da je celoten pogonski sklop usklajen z novo močjo in navorom.
Ali je 316 KM maksimum za CUPRA Formentor 245?
Ne. Rezultat je odvisen od goriva, konkretnega vozila, stanja motorja, uporabljene konfiguracije in ciljev optimizacije. Pri tem projektu je bil cilj izdelati smiselno mapo za 95-oktanski bencin, ne loviti največje možne številke.
Similar posts
BMW G30 520d: skriti meni in meritev na dynu
BMW G30 520d ima skriti diagnostični način za pripravo na dyno. Izmerili smo 180 KM in 400 Nm, po optimizaciji pa 215 KM in 500 Nm.
BMW 330xd G20: 340 KM in 760 Nm po optimizaciji
BMW 330xd G-serije iz leta 2021 je serijsko pokazal 286 KM. Po meritvah, logiranju in optimizaciji smo dosegli 340 KM in 760 Nm